Zorunlu Askerlik Nedir?

hizmeti ülkelerin yasaları kapsamında belirlenen ve bu doğrultuda askerliğe engel teşkil etmeyen herkesin belirli sürelerde askerlik hizmetini yapmasını ön gören bir uygulamadır. Dünya üzerinde birçok ülkede hizmeti mevcuttur. Ülkelere göre zorunlu askerliğin süreleri, kapsamı, amacı ve özellikleri değişiklik göstermektedir. Türkiye’de de yasası kapsamında yeni değişikliklerin yapılması ön görülmektedir. Şuan için meclis görüşmelerine konu olan yeni askerlik tasarısı yürürlüğe girdiği andan itibaren geçerli olacak ve zorunlu askerliğin kapsamında önemli değişiklikler uygulanacaktır. yasası kapsamında ülkemizde askerlik süresi değişecektir.

Yeni Askerlik Sisteminde Kaç Ay?

vatandaşların askerlik hizmetini yaparken tercih ettikleri yönteme göre değişiklik gösterecektir. Yeni yasa kapsamında süreleri 6 ile 12 ay arasında değişiklik göstermektedir. Yeni yasa kapsamında süreleri kısaltılarak 6 aya çekilmesi planlanmaktadır. Bu sürelere ek olarak üniversite mezunu kişilerin dilerse 12 ay boyunca maaşlı olarak yedek subaylık yapmaları mümkündür. Erbaş ve erler için eşit olarak 6 ay süreli askerlik ön görülürken yeni sistemde yedek subay ve yedek astsubaylar için bu süreler 12 ay olmak üzere belirlemiştir. Ancak bu süreler yeni kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçerli olacaktır. Vatandaşlar isteğe bağlı olarak gerekli koşulları sağlamaları halinde askerlik sürelerini uzatabileceklerdir.

yeni yasayla birlikte isteğe bağlı olarak yapılabilecektir. İsteğe bağlı olarak askerliğini maaş alarak uzun dönem yapmak isteyenler için farklı süreler ve farklı kıdemler verilmektedir. 1 aylık temel askerlik süresinin doldurulmasının ardından 5 aylık kıta hizmetiyle birlikte toplam 6 ay askerlik yapan kişilere;

  • Terhis
  • Er ve erbaşlık ya da
  • Subay ve astsubaylık

Seçenekleri sunulmaktadır. Komutanların onayı ve başarıya göre askerlerin maaşlı olarak erbaş ya da subay olarak askerlik hizmetine devam etmeleri ön görülmektedir. hizmetinde yapılması planlanan bu değişiklikler yeni askerlik kanunun Resmi Gazetede yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecektir. Şuan için bu süreler geçerli değildir.

süresi ülkemizde üniversite mezunları için 6 ayken diğer kişiler için 12 ay olarak yapılmaktaydı. Ancak yeni düzenlemenin ön gördüğü süre herkes için temel askerlik süresinin 6 ay olmasıdır. Bunun yanı sıra bedelli askerlik içinde 1 aylık temel askerlik hizmetinin yapılması hedeflenmektedir. Yeni sisteme göre;

  • Lise ve altı mezunlar ve
  • Üniversite mezunları

6 ay askerlik hizmeti yapabileceklerdir. Bu kişiler isterse ikinci bir altı ay daha asgari ücretten az olmamak kaydıyla toplam da 12 aylık ek askerlik yapabilecekler. Eğitim durumuna göre isterlerse üniversite mezunları 12 ay yedek subay olarak zorunlu askerliklerini yapabilirler.

kapsamında zorunlu askerliğe birçok farklı değişiklik getirilecektir. Milli Savunma bakanlığı tarafından yeni askerlik sisteminin açıklanmasının ardından yeni sistemin kısa sürede yürürlüğe girmesi beklenirken meclis tarafından kanunun yeniden incelenmesi ve düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştır. hizmetinde yapılması hedeflenen değişikliklerin 2019 yılı sonuna kadar yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Yeni askerlik sistemi hakkında net bir tarih olmamakla beraber meclis onayının gerçekleşmesinden kısa bir süre sonra Resmi Gazetede yayımlanması ön görülmektedir. Yeni askerlik sistemi kapsamında bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesi ve askerlik sürelerinde yapılan değişiklikler dikkat çekmektedir. Askerlik hizmetini henüz yapmayanların yeni yasanın çıkmasını beklemeleri tavsiye edilmektedir.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.