Bedelli Askerlik

Yeni askerlik sistemi TBMM’deki kabulün ve Cumhurbaşkanı onayının ardından yürürlüğe girerek sistemi sürekli hale geldi. Sisteme göre her vatani görevini yapacak asker 1 ay temel eğitim alacak. 1 aylık temel eğitim sonrası yapanlar terhis edilecek. Kalanlar 5 ay daha eğitim alarak zorunlu askerliklerini tamamlayacak. Sisteme göre artık süresi 1 ay olarak belirlenerek sürekli hale geldi. Artık her isteyen vatani görevini bedelli yapmak için her yıl başvuru yapabilecek. başvuruları 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle başlayacaktır. Yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar için bedelli askerlikten yararlanmada son tarih 1 Kasım 2019’dur. Bu tarihten sonra yoklama kaçağı bakaya olanlar başvuru yapamamakla birlikte geri kalanlar istedikleri zaman bedelli askerliğe başvuru yapabileceklerdir.

Ücreti

Kabul edilen yeni askerlik sistemine göre 40 bin gösterge ve memur maaş katsayısına göre belirlenecek. 40.000 gösterge, memur maaş kat sayısı ile çarpılarak 6 katı olarak hesaplanır. Yıla göre değişen memur maaş kat sayısı ile ücret de değişiklik gösterebilir. Her yıl aynı formül kullanarak hesaplama yapılarak belirlenecek. 40.000 x aylık memur maaş kat sayısı x 6 formülü kullanarak hesaplanabilir.

Ne Kadar 2019?

2019 yılında 31 bin lira olarak belirlendi. Memur maaş kat sayısı 2019 yılında 0,130597 olarak belirlenmiştir. 40.000 x 0,130597 x 6 formülü ile hesaplanarak 31.343 TL olarak çıkmaktadır. 2020 yılında enflasyon ve yapılan zamlara göre belirlenen memur maaş kat sayısına göre de değişecektir.

Başvuru Sayısı

başvurusu için sayı 145 bin olarak belirlenmiştir. Yeni sistem ile birlikte artık sürekli hale geldi. Kanuna göre her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek. başvurusu sayısı 145 bini aşarsa kura yoluyla adaylar seçilecektir. Başvurular e-devlet üzerinden online olarak yapılabilecek. Online başvurusunu tamamlayan kişiler belirlenen bankalar üzerinden ödemelerini yaparak dekont aldıktan sonra askerlik şubelerine giderek işlemini tamamlayacak.

için en az 3 yıl yurt dışında kalmış olma şartı aranacaktır. Bu şartı sağlayan yurtdışında ikamet eden ya da çoklu vatandaşlığı olan kişiler bedelli ücretini Euro olarak ödeyecektir. Yani 2019 yılı için hesaplanan 31 bin lirayı Euro kuruna göre ödeyerek askerliğini tamamlamış sayılacaklardır. Dövizli askerlik yapanların bedelli askerlikten farkı ise 1 aylık temel eğitim koşulunun olmamasıdır.

yapabilir, süreci e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz. E-devlet üzerinden sevk kağıdı sorgulamak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • turkiye.gov.tr adresine gidin.
  • Giriş yöntemlerinden herhangi irini kullanarak e-devlte kapısına giriş yapın.
  • Arama kısmına “Er Sınıflandırma Sonucu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu” yazarak sayfaya gidiniz.
  • Açılan sayfa üzerinden sevk kağıdınızı görüntüleyebilirsiniz.

Bedelli askerlikle ilgili e-devlet üzerinden aldığınız sevk kağıdından öğrenebileceğiniz bilgiler şu şekildedir;

  • Celp dönemlerini öğrenme
  • Celp grubu öğrenme
  • Sevk tarihi
  • Sevk başlangıç tarihi
  • Teslim olunacak askerlik şubesi

E-devlete giriş yaptıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı altında bulunan hizmetler ile bedelli askerlik başvurusu ve sonrasında sevk kağıdı alınabilir. Yukarıda saydığımız tüm bilgileri alacağınız sevk kağıdında bulabilirsiniz. Eğer e-devlet üzerinden sorun yaşar ve sevk kağıdı alamazsanız askerlik şubelerine giderek sevk kağıdı alabilirsiniz.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.