Bedelli Askerlik Nedir? Dövizle Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

süreci özellikle son dönemlerde yapılan yenilik ve değişikliklerle oldukça karmaşık bir hale gelmiştir. Yeni askerlik yasası kapsamında bakaya ve yoklama kaçağı sayılan kişilerin bu şekilde geçirdikleri her gün için belirli miktar idari para cezası uygulanacaktır. Bu durumda bulunan kişiler kendi arzularıyla askere gittikleri takdirde, bu şekilde geçirilen her gün için 5 TL para cezası ödeyecekken, asker kaçağı olarak geçirilen her gün için yakalanan kişilere 10 TL para cezası uygulanacaktır. Bu ücretler asker kaçağı ya da bakaya kaldıkları gün sayısı üzerinden hesaplanacaktır. Yeni yasası sayesinde uzun süre asker kaçağı olarak bulunan kişilerin istedikleri zaman kalıcı olarak bedelli askerlikten yararlanmaları mümkündür.

Yurt Dışından Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dövizle askerlik başvurusu için de yeni askerlik sistemi kapsamında bazı farklılıklar yapılmıştır. Yurt dışından hizmetine başvuracak kişilerin 38 yaş şartı kaldırılarak, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının hizmetinden yararlanmaları ön görülmüştür. Yurt dışından başvurusu yapacak kişiler;

  • Bağlı bulunulan konsolosluk, elçilik vb. kurumlara başvuru
  • Belirlenen bedelin peşin olarak yatırılması ve
  • şartlarına haiz olmak

Yurt dışından başvurusu yapacak kişilerin izlemesi gereken adımlardır. Yurt dışından bedelli askerliğe başvuracak kişilerin, yurt dışındaki Türk temsilciliklerine yaptıkları başvurularda için gereken şartlara sahip olup olmadıkları karar verilmektedir. Tüm koşulları sağlayan kişiler askerlik görevlerini ifa etmeleri gerekmektedir.

Yaşı Yeni Yasayla Kaç Olacak?

yeni yasada ön görülen biçimiyle 20 olarak hesaplanmıştır. Daha önceki dönemlerde yasa bağlı olarak belirlenen yaş kriteri artık kalıcı olarak düzenlenmiştir. Askerlik çağına gelen tüm Türk vatandaşı erkekler yeni yasayla birlikte hizmetinden yararlanabilirler. Bedelli askerlikten yararlanmak için yeni yasanın ön gördüğü şekilde başvuruyu tamamlamak ve peşin olarak talep edilen ücreti yatırmak gerekmektedir. yapacak kişilerin yasa kapsamında olup olmadıklarını önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi beklenen askerlik kanunuyla öğrenmeleri tavsiye edilmektedir.  

Başvurusu İçin Hangi Adımlar İzlenmelidir?

için atılması gereken ilk adım E – devlet üzerinden Asal bedelli askerlik başvurusunun yapılması ve aile hekimi tarafından kişilere askerlik yapabileceğine dair sağlık raporunun verilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte;

Askerlik şubelerine teslim edilmelidir. Bedelli askerlik için yapılan başvurular sadece bu yöntemle gerçekleştirilmektedir. Yeni askerlik sistemiyle kalıcı hale gelmesi planlanan bedelli askerlik hizmeti ücreti de geçmiş dönemlere göre daha fazla olacaktır. Bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerin kanunda belirtilen tüm şartları taşımaları ve aynı zamanda bedelli askerlik için talep edilen ücreti peşin olarak Milli Savunma Bakanlığının belirlediği banka hesabına yatırmaları gerekmektedir.

kanun kapsamında 31 Bin TL olarak hesaplanmıştır. Bu ücret zaman içinde yıllara göre artış ya da düşüş gösterebilir. yapacak kişiler yeni yasaya göre de eskisi gibi;

  • Ziraat Bankası
  • Halk Bank ve
  • Vakıfbank

Üzerinden bedelli askerlik ücretini peşin olarak yatırması gerekmektedir. Bedelli ücretini yatırdığını kanıtlayan belgeyle (makbuz, dekont vb.) askerlik şubesine yapılabilecektir. Bedelli askerlik hizmetinden yeni yasa kapsamında yararlanacak olan kişilerin mutlaka E – devlet üzerinden askerlik başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. E – devlet şifresine sahip olmayan kişiler PTT şubelerinden E – devlet şifrelerini talep edebilirler.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.