Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıktı?

2019 yılında yapılan yeni askerlik sitemi düzenlemesiyle kalıcı hale getirilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Eskiden sadece belirli dönemlerde çıkarılan bedelli askerlik uygulaması, vatandaşların her dönemde yoğun ilgi göstermesi nedeniyle kalıcı hale getirilmesi planlamaktadır. , en son 2018 yılının kasım ayına kadar belirlenmişti. Yeni düzenlemenin kabul edilmesinin ardından her dönemde kalıcı olarak Vatandaşların bedelli askerlik başvurusunda bulunmaları ön görülmektedir.

yapacak kişilerin, yeni yasanın meclis tarafından onaylanmasını beklemeleri gerekmektedir. 2018 yılında başlatılan süreçle birlikte bedelli askerlik başvuru tarihinin sadece belirli dönemlerde sınırlı kalması engellenecek ve her yeni askerlik döneminde bedelli askerliğe başvuruların kabul edilmesi hedeflenmektedir. Bedelli askerliğin yeni başvuru tarihi meclisten çıkacak yasayla belirlenecektir. Yeni askerlik sistemine yönelik, siyasi partilerce meclisten gelen son dakika hamlesi, bedelli askerlik yapmak isteyen kişilerin bir süre daha beklemesine neden olmuştur. Yeni yasayla birlikte askerlik modelinde önemli değişiklikler beklenmektedir.

eski askerlik sistemine göre sadece yaşa göre belirlenirken, yeni yasa kapsamında bu şartlar arasından yaş şartının da kaldırılması planlanmaktadır. Bedelli askerlik başvurularında eskiden aranan şartlar;

  • 25 yaşından büyük olmak
  • Askerliğe elverişli olmak
  • Bedelli askerlik ücretini yatırmak ve
  • Bedelli askerlik başvurusunda bulunmak

Bedelli askerliğin temel şartları arasında yer almaktaydı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla bedelli askerlikte yaş ve dönem şartlarının kaldırılarak, bedelli askerliğin kalıcı hale getirileceği sistem açıklanmıştır. Ancak sistemin uygulamaya konabilmesi için yeni askerlik sisteminin meclis tarafından kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanının onayıyla Resmi Gazetede yayımlanması gerekmektedir. yasanın henüz meclis onayından geçmediği için henüz belli değildir.

yeni sistemde de 21 gün olarak belirlenmiştir. Başta 28 gün olarak belirlenen mecliste verilen önergeyle birlikte 21 güne çekilerek, bedelli askerlik yapacak kişilerin en asgari sürede askerlik hizmetini ifa etmeleri hedeflenmiştir. Sadece belirli dönemlerde çıkarılan bedelli askerliğe, vatandaşlardan yoğun talep gelmesinin ardından bedelli ve normal askerlik yasasının yeniden düzenlenmesi ön görülmüştür. Bu kapsamda yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik kalıcı hale getirileceği gibi diğer askerlik sürelerinde ve askerlik modellerinde de büyük ölçüde değişiklikler yapılmaktadır. Daha önce belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşların yararlana bildiği bedelli askerlik uygulamasından, yeni yasayla birlikte 18 yaşından büyük ve askerliğe elverişli tüm erkeklerin kalıcı olarak bedelli askerlikten yararlanmaları düşünülmektedir.

2019 yılının ilk yarısı için 31 Bin TL olarak belirlenmiştir. Genellikle bedelli askerliğin her çıktığı döneme göre farklılık gösteren ücretler, yeni yasayla birlikte değişebilmektedir. Bedelli askerlik sistemi kapsamında bu ücretler;

  • 6 ayda bir kat sayıya göre belli askerlik ücret zammı ve
  • Peşin ödeme uygulaması

Yapılarak tahsil edilmektedir. ve ücretleri belirlenirken o yıla ait ekonomi koşulları göz önünde bulundurulmaktadır. Bedelli askerlik yapmak isteyenler için Türkiye’de hizmet veren birçok banka bedelli askerlik için uygun kredi vermeye başlamıştır. Krediyle bedelli askerlik yapacaklar için uygun ödeme koşulları ve düşük faiz uygulamaları da mevcuttur. Yeni bedelli askerlik yasasının onaylanmasının hemen ardından 18 yaşından büyük tüm vatandaşlar yasa kapsamında kalıcı bedelli askerlik sisteminden yararlanabilecektir.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.