Askerlik Süresi Ne Kadar Oldu?

6 aya düşürüldü. Eski sisteme göre askerlik 12 ay olarak yapılıyordu. Lisans mezunları ise 6 ay askerlik yapıyordu. Yapılan sistem değişikliği ile eşitlik sağlandı. Eşitlik ilkesi kapsamında herkes 6 ay askerlik yapacak kararı alındı. Tek tip askerlik olarak da tanıtılan yeni sistemde mezuniyet durumuna göre değişen askerlik sistemi kaldırıldı. Vatani görevini yapacak her birey mezuniyet durumu ne olursa olsun sistemine göre 6 ay süre ile askerlik yapacak.

Sistemi

adı ile TBMM’de kabul edilen sistemine göre askerlik görevi yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yapılacak. Henüz yeni yasalaşan sisteme göre erbaş ve er olarak askerlik görevi yapacaklar 6 ay yedek subay ve yedek astsubay olarak görev yapacaklar 12 ay sürede vatani görevlerini tamamlayacaklar. Diğer bir konu olan erken terhislerde yasanın Resmi Gazete’de yayınlanmasının akabinde yapılmaya başlanacak. Resmi Gazete’de yasanın yayınlanması itibari ile askerlik yapanlardan 6 ayını tamamlayanlar terhis edilmeye başlanacak. Yani yasa sadece çıktıktan sonraki askerlik yapanları değil çıktığı an itibari ile askerde olanları da ilgilendiriyor.

sistemi için 30 gün olarak belirlendi. Yeni sistemle birlikte bedelli, yedek astsubaylık, yedek subaylık, döviz askerlik sürekli hale geliyor. Her yıl yaklaşıl 700 bin genç askerlik yaşına geliyor ve yaklaşık olarak her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri 420 bin asker kapasitesine sahip. Bu sistemle sisteminin kendi devamlılığını sağlaması amaçlanıyor. Sisteme göre her yıl 145 bin kişilik bedelli askerlik kontenjanı ayrılmakta. Eğer bedelli askerlik için başvuru sayısı 145 bin kişinin üzerinde olursa kura yapılarak 145 bin kişi seçilecek. Kura da çıkmayan askerler ya bir sene bekleyecek ya da 6 ay askerlik yapacak.

Tüm askerlik yapacaklar 1 ay temel eğitim alacak. 1 aylık temel eğitim sonrası bedelli askerler terhis edilecek ve diğer askerler 5 ay daha eğitim alacaklar. 5 aylık eğitimini tamamlayan askerlere kalmak ister misiniz sorusu sorulacak. Kabul edenlerle 6 aylık sözleşme yapılacak. Bu süre zarfında değerlendirmeler yapılarak devam edip edilemeyeceğine bakılacak. Eğer devam edebilirlerse 2 ay temel eğitim alınarak 10 ay kıtalarda maaşlı olarak görev yapabilecekler. Tüm bunların sonunda ihtiyaç durumu ve isteğe bakılarak askerlik görevi maaşlı olarak devam edebilecek.

bedelli ücreti 40 bin gösterge ile memur maaşının 6 katı olarak hesaplanacaktır. Yapılan hesaplama ile yaklaşık olarak yeni bedelli askerlik sistemine göre 2019 31 bin liraya denk gelmektedir. İlerleyen yıllarda maaşlara gelen zamlar ve enflasyon doğrultusunda bu ücret artış gösterebilir. Yeniden belirleme de yapılan zamlar doğrultusunda 40 bin gösterge ile memur maaşının 6 katı formülüyle hesaplama yapılacaktır.

TBMM’de yapılan görüşmeler ve Cumhurbaşkanı onayı ile yürürlüğe girdi. Yürürlüğe girmesi ile 130 bin askere erken terhis sevinci yaşatan yeni sisteme göre birliklerine yazı ulaşan askerler terhis olabilecek.

lisede 29 yaşına kadar olan erteleme 22’ye, meslek liselerinde olanlar için 3 daha eklenerek 25’e indirildi. Bunun dışında sistemine göre lisans veya meslek yüksek okulları için 28, lisansüstü eğitim için 32, doktora yapanlar için 35, tıp okuyanlar ve sporcular için ise 35 olarak belirlendi.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.