Askerlik Sistemi

Yeni meclisten geçtikten sonra askerlik süresi erler için 6 aya düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla birlikte halihazırda askerlik yapan 130 bin asker 6 aylık süreyi doldurdukları için terhis edildi. ile ilgili olan kanun teklifinin 60 madde kabul edildi. Bu yasa kapsamında kabul edilen maddelere göre;

  • Kabul edilen bu yasaya göre vatandaşlar askerlik hizmetini er, erbaş, yedek subay ya da yedek astsubay olarak yerine getirecek.
  • Bu kapsamda er ve erbaşlar için belirlenen askerlik süresi 6 ay iken yedek subay ve yedek astsubaylar için belirlenen askerlik süresi 12 aydır.
  • 6 aylık zorunlu asker hizmetini tamamlayan er ve erbaşlar dilerlerse 6 ay daha askerde kalabilecek. Bu 6 aylık süreç içerisinde maaş alacaklar ve komutanlar tarafından yapılan değerlendirmeye göre 6 ay sonunda sözleşmeli er ve erbaş kapsamında görev alabilecekler. Benzer şekilde yedek subaylar ve yedek astsubaylarda askerde kalma hakkına sahiptir.
  • Bu yasanın kabulüyle birlikte kalıcı bir bedelli de oluşturuldu. Bedelli askerlik çerçevesinde başvuru yapanalar 1 ay temel askerlik eğitimini tamamlayarak ve belli bir ücret ödeyerek askerliklerini tamamlayacaklar.

Ne Zaman?

yürürlüğe girdi. Meclisten geçen ve resmî gazete yayımlanan yeni sistemle beraber 130 bin asker erken terhis sevinci yaşadı. Yeni askerlik sistemiyle birlikte kalıcı hale gelen bedelli başvuruları ise 1 Temmuz 2019 itibariyle başlaması bekleniyor.

2019 yılının ilk yarısı için 31.000 TL olarak belirlenmişti. Kalıcı bedelli askerlik sistemine göre ücretler her 6 ayda bir güncellenecek. Bu güncellemeler ise 6 aylık memur maaş katsayısı göz önüne alınarak hesaplanacak. Normalde 2019 yılının ikinci yarısında kalıcı bedelli ücreti olarak 33 bin TL ile 35 bin TL arası bir rakam beklenirken vatandaşların bu süreçte mağduriyet yaşamamaları için Ocak ayıda ki memur katsayısı göz önüne alınacaktır. Yani 2019 yılının ikinci çeyreğinde de için bedelli askerlik miktarı 31 bin TL olacaktır.

olan kişiler yeni askerlik sisteminden ve bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilecekler. Ancak kalıcı hale gelen bedelli askerli sistemi olan kişiler için ne yazık ki kalıcı değil. Bu kişilerin bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilmesi için 1 Kasım 2019 tarihine kadar başvurularını yapmaları gerek. Yani bedelli başvurularının 1 Temmuz 2019 tarihinde başlayacağı göze alınırsa elinizi çabuk tutmakta fayda var.

kişilerin eğitim durumuna göre belirlenecek. 4 yıl ve daha fazla yüksek öğrenim gören yani lisans mezunu kişiler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacına göre yedek subay olarak askerlik görevini yapacaktır. Benzer şekilde 2 yıl öğrenim görmüş ön lisans mezunu kişilerde ihtiyaç halinde yedek astsubay olarak görevlendirilecek. Yedek subay ve yedek astsubayların görev süreleri 12 ay olup bu süreç içerisinde maaş da alabileceklerdir.

ile öğretmeler askerliklerini eğitim vererek asteğmen statüsünde tamamlayabilecek. içerisinde bulunan bu düzenleme kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan anlaşmaya göre ihtiyaç halinde Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı’ndan görevlendirme talebinde bulunabilecek. Böylelikle mesleği öğretmenlik olan vatandaşlar sivil olarak giyinerek ve maaşlarını Milli Eğitim Bakanlığı’ndan almaya devam ederek askerlik hizmetini asteğmen statüsünde yapabilecek.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.