Askerlik Nedir ? Ne Kadar Sürede Biter ?

Askerlik hizmeti, belirli bir yaşa gelen kişilerin zorunlu olarak orduda görev yapması ya da mesleki olarak çalışmasıdır. Türkiye’de askerlik hizmeti uzun yıllardır mezuniyet durumuna göre uzun ya da kısa dönem olarak  yapılmakta ve zaman zaman çıkan bedelli ile ücretli askerlik şansı sunulmaktadır. Ayrıca yurt dışında yaşayan Türkler ya da çoklu vatandaşlıkları olanlar için dövizli askerlik seçeneği de bulunur. Eski sisteme göre vatani görevlerini yapacaklar mezuniyet durumuna göre 6 ya da 12 ay askerlik yapıyordu. Yapılan son değişiklikle 1 Temmuz 2019 itibariyle yürürlüğe giren sisteminde askerlik süresi 6 ay olarak tek tip yapıldı. Eşitlik ilkesi gereğince mezuniyet durumuna bakılmaksızın herkes yeni sistemle birlikte 6 ay askerlik yapacak ve bedelli hakkından yararlanabilecek.

Sistemi

yürürlüğe girmesiyle askerlik süresi ve askerlik tecil yaşı düşürüldü. sistemi için kabul edilen yasalarda yer alan maddeler şunları kapsamaktadır:

  • Askerlik hizmeti yedek astsubay, yedek subay, er ve erbaş olarak yapılacak
  • Hizmet süresi er ve erbaşlar için 6 ay, yedek astsubay ve yedek subaylar için 12 ay’dır.
  • maddesi uyarınca; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı doğrultusunda belirlenen sayıda kişi tarafından, 240 bin gösterge ile memur kat sayısının çarpımı sonucu hesaplanan ücreti tek seferde askerlik öncesi ödeme sonrası, 1 aylık temel eğitimi tamamlayarak yapılır.
  • Askerliğini 6 ay yapıp sonrasında 6 ay daha askerde kalmayı kabul edecekler, bu zaman diliminde maaş almaya hak kazanacaklardır. 6 aylık maaşlı süreçte komutan değerlendirmelerine göre başarılı olan askerler sözleşmeli er ya da uzman erbaş olabilecekler.
  • Milli Eğitim Bakanlığı ihtiyacına yönelik olarak e Milli Savunma Bakanlığının onayı doğrultusunda yedek subay aday adayı olarak vatani görevini yapacak olanlardan, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak fiili görevini yapanlar aylık, ödenek ve tazminattan yararlanabilirler. Eğer kişiler bu ödemelerden almaya hak kazanırsa ödemeler Milli Eğitim Bakanlığı’na yapılır.

Yeni ile artık herkes her zaman bedelli başvurusu yapabilecek. Eski sisteme göre bedelli zaman zaman çıkan ve belli yaş ve koşulları taşıyan kişilerin yararlanabildiği bir askerlik seçeneğiydi. Ancak yeni sisteme göre 1 Temmuz 2019 itibariyle askerlik görevini bedelli yapmak isteyenler başvurularını diledikleri zaman yapabilecekler. Yeni sistemle sürekli hale gelen bedelli için başvuru yapan adaylardan Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyacı doğrultusunda belirlenen sayıda kişi yararlanabilecek. Eğer başvuru sayısı belirlenen kişi sayısından fazla olursa adaylar kura yoluyla belirlenecektir. Kurada adı çıkmayan adaylar dilerlerse bir yıl sonraki bedelliye tekrar başvuru yapabilirler. 20 yaşını dolduran herkes ücretini yatırıp, eğitimini aldığı taktirde askerliğini tamamlamış sayılacak.

kanuna göre 240 bin gösterge ve memur maaş kat sayısı ile çarpılarak hesaplanacaktır. Bu hesaba göre 2019 yılı 31 bin civarı olmaktadır. sistemi için her yıl açıklanan memur maaş kat sayısına göre de artış gösterecektir.

Yeni sistemle birlikte 12 aydan 6 aya askerlik süresi düşerken, askerlik tecil yaşı da düşürüldü. Yasaya göre eskiden lise öğrencileri için 29 yaşına kadar tecil edilebilen askerlik, yeni sistemde 22 yaşına kadar tecil edilebilecek. Meslek liseli öğrenciler ise 25 yaşına kadar askerlik tecili yapabilecek. Diğer tecil yaşları ise şu şekildedir;

  • Meslek yüksek okulları ve lisans eğitimi alanlar için 28
  • Tıp eğitimi alanlar için 35
  • Sporcular için 35
  • Lisansüstü eğitim alanlar için 32
  • Doktora öğrencileri için 35

, olarak yükümlü kişinin kayıtlı olduğu sağlık ocağı yoksa müracaat edilen askerlik şubesine en yakın sağlık kuruluşunda yapılacaktır. Yapılan kontrolde aile hekimi veya sağlık kuruluşu tarafından hakkında karar çıkmayan kişiler Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği en yakın yetkili kuruluşa sevk edilir. sistemine göre bu muayenelerin hiçbirinden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.