Askerlik Düştü Mü?

ve yeni askerlik sistemi kapsamında er ve erbaşlar için 6 ay olarak belirlendi. Meclis oylaması ile kabul edilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve resmî gazete yayımlanan yeni asker sistemi ile artık bedelli askerlikte kalıcı hale geldi. Yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmalar artık sona ererken detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Yeni sisteme göre ve 6 ay oldu ancak bu durum yedek astsubay ve yedek subaylar 12 ay olarak belirlenmiştir. Resmî gazetede yayımlanmasıyla birlikte askerlik sistemi halihazırda askerde bulunan binlerce kişinin de yüzünü güldürdü. Askerlik süresi 6 ayı geçen 130 bin asker erken terhis sevinci yaşadı.

2019 yılının ilk yarısı itibariyle 31 bin TL olarak açıklanmıştı. Yeni sisteme gereği 6 aylık periyotlar halinde güncellenen bedelli ücretini etkileyen temel unsur memur maaş katsayısı. Resmî gazete yayımlanan yeni askerlik sistemine göre bedelli ücreti hesaplanırken 40 bin gösterge sayısı ile güncel memur maaş katsayısı çarpılarak elde edilen çarpım tekrar 6 ile çarpılmaktadır. Burada 6 ile çarpma askerlik süresinin 6 ay olmasından kaynaklanmaktadır. Bu sisteme göre 2019 yılının ilk yarısında hesaplanan 31.000 TL;

 1. Gösterge rakamı: 40.000 TL
 2. Ocak memur maaş katsayısı: 0,130597
 3. Askerlik süresi: 6 ay
 4. 00 x 0,130597 x 6 =31.343 TL olarak hesaplanmıştır.

2019 yılının ikinci yarısında ise normal şartlarda 33 bin TL ile 35 bin TL arasında bir beklenirken yapılan son açıklamaya göre 2019 yılının ikinci yarısında da vatandaşın mağduriyet yaşamaması için ücret sabit yani 31 bin TL olarak kalmıştır.

üzerinde de güncelleme yapılarak daha önceden lise mezunları için 29 olan tecil yaşı 22’ye çekildi. Özellikle açık öğretim üzerinden lise veya üniversite okuyan birçok genç bedelli çıkma umuduyla okulunu bitirmemekte ve askerliklerini tecil ettirmekteydi. Yeni çıkan yasa kapsamında kalıcı bedellik sistemiyle öğrencilerin böyle bir durum yaşamalarının önüne geçildi. beraberinde tüm tecil süreleri de düştü. Lise öğrencilerinin tecil süreleri 22 yaşına düşerken meslek liselerinde okuyan öğrenciler için bu durum 25 yaşına çekilmiştir. Benzer şekilde yüksek öğrenim yapan kişiler için tecil sürelerinde düşüş görülmektedir. Yeni sisteme göre tecil yaşları toplu olarak;

 • Lise öğrencileri için 22 yaş,
 • Meslek liseleri için 25 yaş,
 • Meslek yüksek okulları için 28 yaş,
 • Lisans mezunları için 28 yaş,
 • Lisansüstü için 32 yaş,
 • Doktora yapanlar için 35 yaş,
 • Tıp okuyanlar için 35 yaş,
 • Sporcular için 35 yaş olarak güncellenmiştir.

Yeni askerlik sistemine göre artık er olarak askere giren kişilere bile general olma şansı verilecek. Özellikle profesyonel asker yetiştirme çabasında olan devletimiz yeni askerlik sisteminde askere giden kişilere zorunlu görevlerini tamamladıktan sonra askerliği meslek olarak yapma şansı sunmakta. 6 aylık zorunlu askerliğini bitiren bir er veya erbaş dilerse 6 ay askerliğini uzatarak sözleşmeli er olma şansını elde edebilecek. Bu 6 aylık süreç içerisinde maaş da alacak olan er ve erbaşlar 6 ayın sonunda komutanları tarafından yapılan değerlendirmeye göre sözleşmeli er kapsamına alınacaktır.

eski sistemle benzerlik taşımaktadır. Ön lisans mezunları yedek astsubay olarak, lisans ve üzeri mezunlar yedek subay olarak ihtiyaç dahilinde askerlik hizmetlerini yerine getirmektedir. Er ve erbaşta olduğu gibi yedek astsubay ve yedek subaylar da askerde kalarak subay veya astsubay olarak görev alabileceklerdir.

yeni sistemler beraber cezada geldi. Artık mazeretsiz olarak teslim gününü geçiren kişiler geç kaldıkları her gün için 10 TL ödeyecekler. Eğer kendileri teslim olursa bu ceza günlük 5 TL üzerinden hesaplanacak. Örneğin 10 gün mazeretsiz geç teslim olan bir kişi 100 TL ödeyecek eğer kendisi teslim olursa 50 TL ödeyecek. ancak beraberinde getirdikleri yenilikler ve güncellemeler hakkında bilgi sahibi olmak sizin açınızdan faydalı olacaktır.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.