Askerlik Borçlanması Nedir?

, ülkemizdeki mevcut zorunlu askerlik sistemi kapsamında askerliğini yapan kişilerin bu süre zarfında sigorta primlerinden mahrum kalmaları sonucu oluşan açığı ifade etmektedir. Askerlik nedeniyle geriye dönük oluşan prim borçları, kişi askerden döndükten sonra başvuru yapılarak ödenmiş gibi gösterilebilir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için kişilerin işlemini yapmaları ardından da gerekli başvuru şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Tüm bu şartları sağlayan kişiler askerlik süresi boyunca biriken prim borçlarını emekliliğe saydırabilir aynı zamanda prim borçlarını sildirebilirler.

, erkeklerin askerlik dönemi boyunca oluşan ödenmemiş prim gün sayılarını ifade etmektedir. başvurusu yaparak erkek sigortalılar geçmişe dönük bu prim gün sayılarının arttırılmasını sağlayabilirler. ile sigorta başlangıç tarihini geriye çekerek ya da sayılmamış primlerini saydırarak kişilerin emeklilik günlerinden askerlik süresi düşürülebilir. Askerlik borçlanmasının hesaplanmasının ardından ilgili kurumlara başvuru yapılarak askerlik sürelerinin sigortalılık prim gün sayısından düşürülmesi sağlanabilmektedir.

hesaplama işlemi yapılırken basit prim hesaplama işlemleri uygulanmaktadır. Askerlik nedeniyle prim borçlanması hesaplaması yapmak isteyen kişiler için askerliğini er olarak yapanlar da askerlik süresi baz alınmaktadır. Bunun yanı sıra hesaplaması için;

 • Asgari ücret üzerinden taban ve tavan ücret bulunur
 • Kişinin günlük kazancı üzerinden %32’lik prim kesintisi yapılır
 • Borçlanmak istenen gün ile bu oranlar çarpılarak

hesabı ortaya çıkmaktadır. 2019 yılı için hesabı;

 • 2019 yılı asgari ücret X %32’lik prim kesintisi

Uygulanmaktadır. hesaplaması kanunda belirtilen miktarlarda oluştuğu takdirde kişilerin askerlik süreleri sigorta prim gün sayısından eksiltilebilmektedir. hesaplama işlemi yapılırken kişinin dahil olduğu sigorta dalı da hesaplara dahil edilmelidir.

Miktarları Nelerdir?

yıllara ve askerlik süresine göre değişiklik gösterebilmektedir. miktarları hesaplanırken aynı zamanda kişinin askerliği hangi şekilde ve ne kadar sürede tamamladığı da oldukça önemlidir. Yedek astsubay ya da yedek subay olarak yapan kişiler için askerlik borç hesaplaması farklı yapılırken, normal askerlik yapan kişiler için farklı oranlar hesaplanır. 2019 yılı askerlik borçlanma tutarları;

 • 6 ay askerlik için – 3.897 TL
 • 20 ay askerlik için – 12.990 TL
 • 12 aylık askerlik için – 7.794 TL
 • 1 ay askerlik için – 3.897 TL

Olarak hesaplanmıştır. için hesaplama araçlarını kullanabileceğiniz gibi kendiniz de askerlik borç hesabınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

sorgulama işlemi için E – devlet üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E – devlet üzerinden yapılacak sorgulaması; 4/A, 4/C ve 4/B sigortalılık özelliklerine göre farklı ekranlar üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle bağlı bulunulduğunuz sigorta türüne göre E – devlet üzerinden işlem gerçekleştirmeniz gerekmektedir. başvurusu için de yine E – devlet üzerinden başvurular yapılabilmektedir.

işlemini yapan kişilerin emeklilik sürelerinde primleri üzerinden düşüş gerçekleşebilmektedir. Askerlik borçlanmasıyla emekli olmak için;

 • 4/A, 4/B, 4/C (SSK, Bağ – Kur, Emekli Sandığı) kapsamında olmak
 • İsteye bağlı sigorta kapsamında sayılmak
 • Askerlik borçlanması tebliğden sonra borç ödeyenler

Askerlik borçlanması ile emeklilik prim sayılarını düşürebilirler. Erken emeklilik için askerlik borçlanmasının saydırılması yeterli olmaz. Bunun için kişilerin yaş haddinin de emekliliğe yeterli olması gerekmektedir. yaparak E – devlet üzerinden prim borçlarınızı ve emeklilik koşullarını görüntüleyebilirsiniz.

Benzer Makaleler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.